عنصر بازی ها

بزرگترین سایت اخبار بازی ها

نقد بازی MAFIA II

نقد بازی MAFIA II

Vito Scaletta مردیست بیکار . در حالیکه دائما در حال پرسه زدن در خانه ی دوست خود است لباس های او کمی بیش از جلیقه و شلوار معمولیست. صدای بلند اپرا از رادیویی در نزدیکی به گوش میرسد. در حالی که کمی ابجو مینوشد با یک فاحشه , که او هم پس از اتمام کار بعد از ظهر خود احساس ارامش میکند , در حال خوش وبش است. Vito با خود فکر میکند : " چرا دخترانی چنین هرزه بایستی تا این حد عصبی و نگران باشند ؟" . Vito میتواند چنین شوخی هایی کند چون یک گنگستر است. اگر کسی هم از متلک های او ازرده شود مساله تنها با شلیک یک گلوله در صورت طرف مقابل حل خواهد شد.

علتی که ما vito را در چنین وضعیت راحت و اسوده ای میبینیم تنها یک چیز است : بعد از نمایش های متعددی که در همگی انها روی اکشن و نمایشنامه ی مراحل اصلی مافیا 2 تمرکز شده بود , 2K Czech بالاخره برای نشان دادن کارهایی که میتوان در بین مراحل اصلی مافیا 2 انجام داد , اماده است. در واقع این لحظه ای است بسیار مهم چرا که تا به کنون بازیساز تمامی تمرکز و تاکید خود را روی هسته ی مرکزی داستان گذاشته بود. هیچ کس از مافیا 2 توقع تفریحات و سرگرمی به سبک saint rows را ندارد , ولی براساس دیده های ما تا به کنون , برخی مردم نیز ممکن است به هیچ وجه انتظار برخی مراحل و فعالیت های جانبی که در بازی مشاهد خواهند کرد را نداشته باشند.

این طور که به نظر میرسد چیزهای زیادی برای دیدن و انجام دادن در بازی وجود خواهد داشت اما در مطابقت با بقیه ی بازی بسیاری از این خصوصیات کاملا با تمرکز اصلی مافیا بر داستان و نقش اصلی بازی در رابطه خواهند بود. به طور مثال خانه ی دوست vito یعنی joe را در نظر بگیرید. اینجا همانجایی است که بارها از ان در طول بازی دیدن خواهید کرد ولی بسیاری از اتفاقاتی که اینجا برای شما می افتد به منظور جذب شما به دنیای vito صورت میگیرد. اگر شما شیشه ای ابجو به دست بگیرید این کار هیچ تاثیر مستقیمی بر اطراف نخواهد داشت , این تنها یک جزئ کوچک و جالب است که به دنیای اطراف شما احساس زنده و طبیعی بودن میدهد. اگر در حمام قدم بگذارید میتوانید با فاحشه ی joe در حال دوش گرفتن گپ بزنید . او از شما میخواهد تا پشت او را مالش دهید و شما مودبانه پیشنهاد او را رد میکنید. در حالیکه شما وارد تالار ساختمان میشوید میتوانید به التماس های یک مرد از دوست دختر عصبانی خود که در را روی او بسته است گوش کنید .تمامی اینها انچان خوب طراحی شده که به دنیای بازی حس طراوت و زندگی میدهند.

دمو با صدای زنگ تلفن joe اغاز میشود . به نظر میرسد یک واسطه به نام Giuseppe کاری برای vito اماده کرده و زمان انجام ان فرا رسیده است . نماینده ی 2K , ویتو را به طرف کمد لباس هدایت میکند و پس از جست و جو میان تعدای کت و شلوار لوکس از میان انها نمونه ای کلاسیک و مشکی رنگ را انتخاب میکند. پس از طی مسافتی کوتاه به طرف گاراژ , زمان گزینش یک ماشین میرسد. در اینجا تهیه کننده ی بازی توضیح میدهد که 2K Czech مایل است تا ماشین های مافیا 2 ارزش داشته باشند. سری بازیهای GTA روندی را اغاز کردند که در ان ماشین ها یک بار مصرف هستند اما در مافیا 2 شما تشویق به مراقبت از اتوموبیل خود میشوید . اگر ماشینی مورد طبع شما بود میتوانید ان را بدزدید ولی ایده اصلی بازی این است که با ماشین های مورد علاقه ی خود بمانید , برای افزایش کارایی انها هزینه کنید , خصوصیات جدید به انها بیافزایید و همچنین رنگ انها را طبق سلیقه ی خود تغییر دهید. اگر به ارامی به اتوموبیل مورد نظر خود , هنگامی که هیچ پلیسی در اطراف نیست , نزدیک شوید قادر خواهید بود مخفیانه قفل ماشین را باز کنید . البته این کار کمی زمانبر است و اگر شما عجله داشته باشید برای وارد شدن به ماشین مجبور به شکستن شیشه ی ماشین خواهید بود . واضح است که اگر این راه را انتخاب کنید باعث جلب توجه پلیسهای اطراف خود خواهید شد.ن بعدا در این مقاله به این رفقای ابی پوش مافیا 2 خواهم پرداخت اما فعلا پلیس موضوع مهمی برای vito نیست. به هرحال همچنان که Vito به طرف محل ملاقات با Giuseppe رانندگی میکند اتفاقی غیر منتظره رخ میدهد : وی شاهد تصادف ماشین فردی با یکی از فاحشه هایی است که کمی قبل تر در دمو مشاهده کردیم . راننده ی ماشین خسارت دیده شروع به پرت کردن تسمه ای به سمت زن می کند و فاحشه نیز از دیدن این خشونت به وضوح مظترب و اشفته شده است. این چیزی است که 2K انرا " ماموریت جانبی انی " می خواند.اگر شما عجله دارید می توانید از کل ماجرا چشم پوشی کنید , اما اگر مایل هستید می توانید در این مشاجره مداخله کنید . به هر حال این نمایشی است از بازی و نماینده ی 2k تصمیم می گیرد وارد درگیری شود.

راننده ی خشمگین میگوید :" توی لعنتی کی هستی ؟" و vito وارد میشود :"کسی که دوست نداره بشنوه تو اینجوری با یه خانم حرف میزنی . پس چرا خفه نمیشی و تا من از کوره در نرفتم نمی زنی به چاک ؟" متاسفانه دوست جدید ما به توصیه ی vito عمل نمی کند و نزاع شروع میشود.مبارزه ی بامشت در مافیا 2 از طریق یک سیستم سه دکمه ای انجام میگیرد و به بازیکن اجازه حملات سبک و سنگین همزمان با گریختن از مشت های دشمن را میدهد.
این سیستم کاملا ساده به نظر میرسد اما همچنان که درگیری دو مرد ادامه دارد مشت ها بسیار سخت و سنگین به نظر میرسند. حرکات ویتو نسبت به محیط اطراف خود حساس هستند به همین علت او به طور مداوم از اشیای اطراف خود استفاده میکند. در دموی امروز ویتو سر راننده را به ماشینش میکوبد. ویتو با صدایی که به نظر نمیرسد شوخی داشته باشد می غرد : " من جمجمه ی لعنتی تو رو خوردش می کنم ".

به نظر میرسد که خشونت نتیجه داده است , ولی همیشه این بهترین راهکار نخواهد بود. کمی بعد تر در دمو پس از دزدی نافرجام از دو گردن کلفت ابله , هنگامی که ویتو خود را در معرض کتک انها دید در واکنش اسلحه ی خود را بیرون کشید که این باعث شد که دو کودن به سرعت فرار کنند . اما متاسفانه تمامی ماجرا توسط یک پلیس مشاهده میشد که در این موقعیت سه راه برای بازیباز باقی میماند : شما میتوانید شروع به گشودن اتش بروی پلیس کنید , به وی رشوه دهید یا اینکه صرفا فرار کنید. نماینده ی 2K در اینجا اخرین راه چاره را انتخاب کرد و به سرعت پا به فرار گذاشت . اگرچه تصمیم شجاعانه ای نبود ولی به ما این فرصت را داد تا با چگونگی کارکرد سیستم پلیس در بازی بیشتر اشنا شویم .

اگر در حال پیاده مرتکب جرم شوید , یک ایکون "WANTED" در سمت چپ بالای صفحه نمایش نمایان میشود و تمامی پلیس های منطقه ی اطراف شروع به جست و جو برای پیداکردن شما میکنند. در صورتی که شما مرتکب خلاف جدی نشده اید پلیسها تنها به دنبال شما می ایند و لازم نیست نگران شلیک انها باشید , مگر اینکه شما قبلا به انها شلیک کرده باشید. اگر شما موفق به یافتن مکانی پنهان شوید میتوانید به صورت موقت از تعقیب کنندگانتان فرار کنید اما از انجا که انها از خصوصیات فیزیکی شما اطلاع دارند به محض دیده شدن توسط پلیس ماجرا از نو اغاز میشود. برای نجات از مخمصه بایستی لباسهایتان را چه از طریق رفتن به خانه یا خرید از فروشگاه تعویض کنید. به همین شکل پس از دزدیدن ماشین یا نیاز به پنهان کردن ان دارید ( که البته به دلایل اشاره شده توصیه نمیشود ) یا اینکه میتوانید با تعویض رنگ ماشین خود از پلیس ها در امان بمانید . راه دیگری نیز وجود دارد و ان فروش ماشین خود به یک chopshop ( مکانی که میتوانید ماشین خود را اوراق کنید و بفروشید ) است. و تمامی اینها مستلزم هزینه کردن است , پس بهتر است قبل از انجام هر کاری کاملا محتاط باشید.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۹ساعت 21:34  توسط شایان  |